.::.:: ارائه برترين و پيشرفته ترين خدمات تصويربرداري پزشكي ديجيتال ::.::.
 
 

View Larger Map  
 

 

بُروجـِرد (گویش بروجردی: وُوری یرد vūriyerd) شهری است در غرب ایران. بروجرد مرکز شهرستان بروجرد از توابع استان لرستان است. شهر بروجرد در شمال دشت حاصلخیز سیلاخور قرار گرفته‌است. قلل مرتفع گرّین از مجموعه رشته کوههای زاگرس مانند نواری شمال غرب تا جنوب شرق آن را در بر گرفته‌اند و سرابهای دائمی متعددی که از دامنه این کوهها جاری است در اقتصاد منطقه و توسعه شهر بروجرد نقش اساسی داشته‌اند.

شهرستان بروجرد از نظر تقسيمات سياسي متعلق به استان لرستان در غرب كشور است . اين شهرستان در شمال استان واقع شده است و در ارتفاعات بيش از 1500 متر قرار دارد. وسعت اين شهرستان 1606 كيلومتر مربع است كه 72/5 درصد از مساحت استان لرستان را تشكيل مي دهد. مركز اين شهرستان شهر بروجرد است كه در دامنه ارتفاعات زاگرس و بر روي آبرفتهاي دشت سيلاخور و در حالت پايكوهي قرار دارد . اين شهر در ارتفاع 1580 متري از سطح دريا مي باشد. اين شهرستان در بين عرضهاي شمالي حد اقل 33 درجه و 36 دقيقه و حداكثر 34 درجه و 6 دقيقه و طول شرقي و داخل 48 درجه و 27 دقيقه و حداكثر 49 درجه و 27 دقيقه قرار دارد . شهرستان بروجرد در مسير جاده اصلي تهران ، خرمشهر قرار گرفته و با شهرستانهاي درود ، خرم آباد ، نهاوند ، ملاير و سربنداراك همسايه است

 


 

شهر بروجرد با مركز استان خرم آباد 110 كيلو متر فاصله زميني دارد و فاصله زميني اين شهر با تهران 407 كيلومتر و فاصله معمولي آن 304 كيلومتر است. شهرستان بروجرد يكي از مهم ترين مناطق استان لرستان است كه از طبيعت و تاريخ غني برخوردار بوده و داراي اهرم هاي لازم براي توسعه گردشگري است. بنای بروجرد را به منوچهر نسبت می‌دهند و قدمت آن را بيش از4000 سال می دانند. شهرستان‌بروجرد از شمال به ملاير (استان همدان) از خاور به سربند (استان مركزی) و دورود، از جنوب به خرم آباد و از باختر به سلسله محدود شده‌است. اقتصاد بروجرد بر اساس كشاورزی و صنعت استوار است. امام‌زاده‌جعفر، مقبره‌شاه‌زاده‌ابوالحسن، مسجد سلطانی بروجرد، مسجد جامع بروجرد، قبرسيدجمال الدين واعظ اصفهاني، بازار قديمی بروجرد، دره‌های چكان و دهقادي، تپه قرق، مسجد قلعه، تپه قلاميان (رميو)، بقعه امام زاده قاسم، مقبره سيد جمال الدين واعظ اصفهانی (صدرالمحققين)، بقعه شاه زواريون، امام زاده محسن (ع)، امام زاده ويليان (ويليو)، مقابر حاج ميرزا محمود مواهب طباطبائی و سيدبحرالعلوم برخي از مهم‌ترين مكان‌‌هاي تاريخي و ديدني شهرستان بروجرد به شمار مي روند.

 
 

 

  ارتباط زنده بیمارستان چمران مركز پرتو
 
® فعاليت هاي اين سايت در چارچوب قوانين جاري ايران بوده و کليه حقوق مادي و معنوي آن محفوظ مي باشد.
© هرگونه كپي برداري از تصاوير ، مطالب و لينك ها با ذكر منبع بلامانع مي باشد
واحد فناوري اطلاعات مركز پرتو - بروزرساني خرداد ماه 97